Skip to main content

Rozdíl mezi účetní a daňovým poradcem

Účetní zpracovává účetnictví nebo daňovou evidenci a připravuje podklady pro daňová přiznání. Daňový poradce zase sestavuje daňová přiznání a radí podnikateli v oblasti daní.

V praxi platí nepsané pravidlo: „Ne každý účetní je daňový poradce. A ne každý daňový poradce je dobrý účetní.“

Lidé často nerozlišují účetní a daňového poradce. „Vše se týká papírů a dokladů, tak to zpracuje jeden, nebo druhý přece“, ale není tomu tak.

Vzhledem k tomu, že někteří podnikatelé většinou minimalizují počet zaměstnanců, účetní služby a daňové poradenství mají často domluvené formou externí spolupráce. Účetní poskytuje své služby jako podnikatel na základě živnostenského oprávnění „Činnost účetních poradců, vedení účetnictví a vedení daňové evidence“. Daňový poradce poskytuje daňové poradenství v souladu se zákonem o daňovém poradenství a Komoře daňových poradců.

Účetním k získání živnostenského oprávnění stačí naplnění všeobecných podmínek (dovršení věku, bezúhonnost a doložená praxe, vzdělání), zatímco daňový poradce získává oprávnění po absolvování několika profesních zkoušek a zapsáním do Komory daňových poradců. 

„Díky uvolněné politice vydávání živnostenských oprávnění a podpoře rekvalifikačních kurzů v minulých letech lze nyní potkat účetní „na každém rohu. Proto bývá náročné najít opravdu spolehlivého a kvalifikovaného ekonomického poradce, který podnikateli rozumí, pochopí jeho business a je mu nápomocný.“

Účetní by měl být specialistou na vedení účetnictví. Účetní předáte své doklady, domluvíte se na všem potřebném, a právě Váš specialista vše zaúčtuje. Do jeho kompetence spadá vedení účetnictví a všechny související operace. Do nich patří i zpracování podkladů k daňovému přiznání, ale už ne samotná tvorba daňového přiznání. Účetní by tedy na rozdíl od daňových poradců měli být vnímáni spíše jako finanční poradci.

Daňový poradce je ten, kdo zpracovává amatérsky řečeno podklady od účetní, právě daňový poradce je specialistou na to, aby zpracovával daňová přiznání, souhrnná hlášení, kontrolní hlášení.

Koho si nakonec tedy zvolit?

Stačí se při výběru držet několika jednoduchých pravidel. Tím prvním je v každém případě výběr prověřeného, spolehlivého daňového poradce nebo účetního, který má ve svém oboru už dostatek zkušeností. Tak se výrazně sníží možnost pochybení z jejich strany. Správný účetní by vás měl také upozornit, pokud ho požádáte o něco, co nespadá do jeho kompetencí. Vůbec nejlepší je potom najít si spolehlivou firmu, která se věnuje jak účetnictví, tak daňovému poradenství a dokáže vám ve financích udělat pořádek na všech frontách. Pokud totiž přenesete tyto zodpovědnosti na někoho, komu můžete plně důvěřovat, získáte tím energii i úspory, které můžete vložit do dalšího budování své společnosti.

Ala

Podobné články

Paušální daň 2025

Paušální daň 2025 pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 2 milionů. 3 daňová pásma. Přihlášení k pauš...

DPH od 1.1.2025

V současnosti platí, že zaregistrovat se k DPH musejí mimo jiné všichni ti, jejichž obrat překroč...

DPP a DPČ 2024

Změny u dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti od r. 2024.Limity výdělku a registr...