DPP a DPČ 2024
Změny u dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti od r. 2024.
Limity výdělku a registr by měl nabýt účinnosti zřejmě až od 1.7.2024, dovolená je pro zaměstnance platná již od 1.1.2024.
Od 1.10.2023:
Rozvržení pracovní doby předem
Zaměstnavatel je povinen předem rozvrhnout zaměstnanci pracovní dobu v písemném rozvrhu pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 3 dny před začátkem směny nebo období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem jinak.
Informační povinnosti:
- názvu a sídle zaměstnavatele, je-li právnickou osobou, nebo o jménu, příjmení a adrese zaměstnavatele, je-li fyzickou osobou,
- bližším označení sjednané práce a místa výkonu práce,
- výměře dovolené a o způsobu určování délky dovolené,
- době trvání a podmínkách zkušební doby, je-li sjednána,
- postupu, který je zaměstnavatel a zaměstnanec povinen dodržet při rozvazování právního vztahu založeného dohodou o provedení práce nebo dohodou o pracovní činnosti, a o délce a běhu výpovědní doby,
- odborném rozvoji, pokud jej zaměstnavatel zabezpečuje,
- předpokládaném rozsahu pracovní doby za den nebo týden, o způsobu rozvržení pracovní doby včetně délky vyrovnávacího období podle § 76 odst. 3,
- rozsahu minimálního nepřetržitého denního odpočinku a nepřetržitého odpočinku v týdnu a o poskytování přestávky v práci na jídlo a oddech nebo přiměřené doby na oddech a jídlo,
- odměně z dohody, o podmínkách jejího poskytování, o splatnosti a termínu výplaty odměny z dohody a o místu a způsobu vyplácení odměny z dohody,
- kolektivních smlouvách, které upravují pracovní podmínky zaměstnance, a o označení smluvních stran těchto kolektivních smluv,
- orgánu sociálního zabezpečení, kterému zaměstnavatel odvádí pojistné na sociální zabezpečení v souvislosti s pracovněprávním vztahem zaměstnance, a to nejpozději ve lhůtě 7 dnů ode dne započetí výkonu práce.
Informace uvedené v písm. c) až f), h), j) a k) mohou být nahrazeny odkazem na příslušný právní předpis, kolektivní smlouvu nebo vnitřní předpis.
MPSV VZOR - Informace o obsahu právního vztahu založeného DPP a DPČ_230921 (25.73 kB)
Přechod na hlavní pracovní poměr:
Pokud právní vztah založený DPP či DPČ trval v předchozích 12 měsících v souhrnu u tohoto zaměstnavatele po dobu nejméně 180 dní, může zaměstnanec písemně požádat zaměstnavatele o zaměstnání v pracovním poměru. Zaměstnavatel je povinen poskytnout mu nejpozději do 1 měsíce odůvodněnou písemnou odpověď.
Příplatky za práci v sobotu, neděli, státní svátky (také náhradní volno), v noci a ve ztíženém prostředí:
Výhodou pro zaměstnance na DPP či DPČ je nově stanoveno zákonem, že jim musí být proplácen příplatek za práci v noci, ve ztíženém prostředí, za víkendy či svátky. Platí pro ně tedy nově stejné výhody jako zaměstnancům na HPP.
Digitalizace:
- doručování prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací anebo prostřednictvím datové schránky anebo kdekoliv bude zaměstnanec zastižen je postaveno naroveň osobnímu doručení písemnosti na pracovišti zaměstnavatele.
- DPP, DPČ nebo jejich změny či dohody o ukončení mohou být učiněny prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací.
- Jen s písemným informovaným souhlasem zaměstnance.
- Pouze na el. adresu, která není v dispozici zaměstnavatele (osobní mejl) a kterou zaměstnanec pro tyto účely zaměstnavateli poskytl.
- Doručení je uskutečněno potvrzením zaměstnance, jinak 15. dnem (fikce doručení)
- Zaměstnanec má právo od DPP/DPČ nebo jejich změny, které jsou uzavřeny elektronicky odstoupit, nejpozději ve lhůtě 7 dnů ode dne dodání jejich vyhotovení na elektronickou adresu zaměstnance. Odstoupení musí být písemné, jinak se k němu nepřihlíží. Odstoupení je možné, jen dokud nebylo ze strany zaměstnance započato s plněním.
- Zaměstnavatel může rovněž doručovat do datové schránky zaměstnance, pokud ji má zpřístupněnou, a to i bez jeho souhlasu. Desátým dnem nastává fikce doručení.
Od 1.1.2024 - DPP a DPČ a nárok na dovolenou:
Nárok na dovolenou bude jak pro DPČ, tak DPP a vzniká po odpracování minimálně 80 hodin u jednoho zaměstnavatele a v jednom kalendářním roce. Pro jeho vznik musí být odpracováno nejméně 28 kalendářních dní (4 týdny).
Za každých 20 odpracovaných hodin bude nárok na dovolenou minimálně ve výši 1,54 hodin.
Pokud zaměstnanec na DPP nebo DPČ dovolenou nevyčerpá, zaměstnavatel jí musí proplatit stejně jako zaměstnancům při skončení hlavního pracovního poměru.
Pro výpočet dovolené bude použita fiktivní týdenní pracovní doba (dále jen TPD) ve výši 20 hodin/týdně. Pokud zaměstnanec odpracuje celých 300 hodin, které na DPP lze, tak výpočet bude probíhat jako 300 hodin/20 TPD=15 odpracovaných týdnů. Dále doplníme do vzorce takto:
15 odpracovaných týdnů/52 týdnů za rok * 4 týdny dovolené (dle toho kolik zaměstnavatel poskytuje) * úvazek 20 hodin/týden = 23,08 hodin = zaokrouhleně na 24 hodin dovolené. Stejně bude probíhat i výpočet dovolené při DPČ podle odpracované doby zaměstnance.
Od 1.7.2024 sociální a zdravotní pojištění:
Hlavní a zásadní změny jsou v omezení přivýdělku na DPP.
V případě uzavření dohody o provedení práce u jednoho zaměstnavatele, neplatíte odvody na sociální a zdravotní pojištění při výdělku do 10.500,-Kč / měsíc. Pokud máte dohod více, máte možnost si vydělat až do 40% průměrné mzdy, aniž byste odváděli sociální a zdravotní pojištění. Tedy částku 17.500,-Kč / měsíc.
Pokud bude přesáhnuta částka maxima, která je pro rok 2024 stanovená ve výši buď 10.500 Kč nebo 17.500 Kč, tak zaměstnavatel i zaměstnanec musí z daného výdělku odvést kromě srážkové daně (nebo zálohy na daň z příjmů) i odvody na sociální a zdravotní pojištění.
Pro hlídání odvodů by měl být pro zaměstnavatele spuštěn registr, jež bude spravovat Česká správa sociálního pojištění. V tomto registru budou zaměstnavatelé hlásit své zaměstnance, kteří na DPP zaměstnávají. Česká správa sociálního pojištění by na základě hlášení zaměstnavatelů měla poté stanovit konkrétní částky, které se na pojistném budou hradit. Bude to tedy probíhat zpětně.
Pokud zaměstnanec nepodepíše u svého zaměstnavatele prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob (růžový papír), tak zaměstnavatel odvádí srážkovou daň ve výši 15 % a tato daň může být brána jako konečná.
V případě dohody o pracovní činnosti zůstává stejně jako pro rok 2023 strop výdělku bez odvodu sociálního a zdravotního pojištění ve výši 4.000 Kč. Při přesáhnutí přivýdělku musí zaměstnanec i zaměstnavatel odvést sociální a zdravotní pojištění. Z přivýdělku se počítá 15 % daň pokud není podepsané prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob (růžový papír).
Odvody jsou následující a jsou stejné jak pro DPP, tak pro DPČ:
- zdravotní pojištění ve výši 4,5 % zaměstnancem
- zdravotní pojištění ve výši 9 % zaměstnavatelem
- sociální pojištění ve výši 7,1 % zaměstnancem (od roku 2024 platí i zaměstnanec nemocenské pojištění ve výši 0,6 % ze své mzdy)
- sociální pojištění ve výši 24,8 % zaměstnavatelem
V případě, že u DPČ máte přivýdělek nad 4.000 Kč a v případě DPP nad 10.500 Kč u jednoho zaměstnavatele, nebo nad 17.500 Kč u více zaměstnavatelů, máte nárok čerpat např. nemocenské dávky.